Recenzje

Gra w kości

Znowu cudowna Elżbieta Cherezińska. Tym razem raczy nas opowieścią o Bolesławie Chrobrym i Zjeździe Gnieźnieńskim. Pod jej piórem nasz władca ożywa w pełni swych sprzeczności. Czy historia brata Hardej się udała? Recenzjonistka sprawdziła.

Cesarz i książe

Autorka zbudowała narrację w oparciu o kontrast. Z jednej strony mamy więc  Ottona III. Cudowne dziecko, od trzeciego roku życia w cesarskiej koronie. Młody człowiek, syn Teofano, pochłonięty jest wizją wielkiego imperium, zjednoczonego wokół chrześcijańskich wartości. Mimo delikatnej urody ucieka od ciężaru władzy w religię i pokutnicze praktyki. Bolesław przeciwnie. Mężczyzna w kwiecie wieku, żyjący pełnią życia władca niedawno ochrzczonego księstwa. W zasadzie nie łączy ich nic. A co, jeśli dojdzie do ich spotkania?

Relikwie

Cherezińska snuje narrację poprzez śmierć Świętego Wojciecha, aż do spotkania monarchów podczas słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego. Pomysł na fabułę podsunęła nie tylko historia (chociaż to przede wszystkim). Pisarka oparła się na kontraście głównych bohaterów dramatu i sprawnie prowadzi akcję aż do wielkiego finału. I chwała Jej za świetne przygotowanie historyczne oraz klarowność. Na to zwróciłam z resztą uwagę już podczas lektury „Turnieju cieni„. Urzeka też sprawność, z jaką buduje portrety psychologiczne bohaterów. Wielki cesarz, nasz władca czy biskupi nabierają rumieńców, życia. Nie są tylko pustymi nazwiskami z podręczników. Za to też należą się oklaski.

Pasja

Podczas lektury czuć wyraźnie, że początki naszej państwowości bardzo zajmują Autorkę. Pasja to coś, czego, zdaniem Recenzjonistki, nie da się podrobić.

IMG_20170330_131603_994.jpg

(Foto własna)

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/76344/gra-w-kosci

Autor: Elżbieta Cherezińska
Tytuł: „Gra w kości”
Wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2010
ISBN: 978-837-506-581-7
Nota: 9/10
Opinia Recenzjonistki: Chrobry jak  żywy

2 myśli w temacie “Gra w kości

Dodaj komentarz